اگر تاکنون گذر شما برای خرید قطعات به فروشگاه لوازم یدکی افتاده باشد مسئول فروشنده از شما سوالی می‌پرسد که شاید برای شما کمی عجیب باشد. او از شما می‌پرسد قطعه مورد نظر را اصلی می‌خواهید، یا قطعه OEM و یا قطعه افترمارکت (aftermaket). با اینکه تفاوت میان این سه دسته قعطه شاید بسیار ظریف باشد اما این امکان وجود دارد که کیفیت استفاده این سه نوع قطعه با هم تفاوت زیادی داشته باشد. ما در این نوشته توضیح خواهیم داد که هر کدام از این قطعات چه معنایی دارند و کدام یک برای خودروی شما بهتر است. فروشگاه لوازم یدکی کاربان این سه نوع قطعه را در فروشگاه خود عرضه می‌کند، کافی است برای تهیه قطعه مورد نظر خود با ما تماس بگیرید. برای اطلاع از تفاوت این سه دسته قطعه، این نوشته را تا انتها بخوانید.


آیا سازندگان خودرو خود قطعات مورد استفاده را تولید می‌کنند؟

زمانی بود که سازندگان خودرو تمامی قطعات به‌کار رفته در اتوموبیل خود را تولید می‌کردند. این اتفاق در واقع برای گذشته بسیار دور است و اکنون دیگر یک افسانه است. اما اکنون شرکت‌های اتوموبیل‌سازی با دیگر تولیدکنندگان لوازم یدکی خودرو جهت تولید قطعات قرارداد منعقد می‌کنند. در واقع بهتر است اینگونه بگوییم که دیگر هیچ خودروساز معتبری هیچ یک از قطعات اتوموبیل خود را تولید نمی‌کند بلکه آن را به دیگر سازندگان قطعه سفارش می‌دهد و برون‌سپاری می‌کند. این مسأله الزاما چیز بدی نیست چرا که کمپانی‌های خودروسازی سفارش خود را کاملا دقیق و فنی انجام می‌دهند و نظارت دقیقی بر تولید قطعات دارند چرا که اعتبار آنها در بازار خودرو ارتباط مستقیمی با کیفیت قطعات به‌کار رفته در اتوموبیل‌های تولیدی آنها دارد. از این رو قطعات مورد استفاده در خودروهای شرکت‌های معتبر، مانند خودروسازی‌های اروپایی و ژاپنی، عموما از کیفیت بالایی برخوردار است و طراحی آنها قابل اطمینان است.


تفاوت میان انواع لوازم یدکی در چیست؟

لوازم یدکی خودرو توسط شرکتی آن قطعه را می‌سازد مشخص می‌شود و یا اینکه از چه طریق و چه زمانی شما آن را خریداری می‌کنید. بگذارید انواع قطعه را مشخص و تعریف کنیم:

قطعه اصلی (Genuine): قطعه اصلی همان قطعه‌ای است که کمپانی خودروسازی روی خودرو نصب کرده و خودرو خود را با آن قطعات به بازار عرضه کرده است. لوازم یدکی اصلی معمولا از بقیه قطعات قیمت بیشتری دارند و گران‌تر هستند چرا که لوگوی کمپانی سازنده خودرو روی آنها حک شده است. برای مثال روی لوازم یدکی بی‌ام‌و لوگو و آرم شرکت بی‌ام‌و حک شده است و به همین جهت قیمت بیشتری دارد. همواره به‌یاد داشته باشید که لوازم اصلی الزاما باکیفیت‌تر از لوازم OEM و یا افترمارکت نیستند. در واقع تنها پیشنهادی که برای خرید لوازم یدکی می‌توان کرد، خرید از یک فروشگاه لوازم یدکی معتبر و مطمئن است. برای مشاوره در مورد لوازم یدکی با ما تماس بگیرید.

قطعه OEM: قطعات سازندگان قطعات اصلی (Original  Equipment Manufacturer) قطعاتی هستند که توسط شرکت‌هایی تولید می‌شوند که برای کمپانی‌های خودروسازی قطعه تولید می‌کنند. برای مثال فرض کنید برند معتبر بوش (Bosch) کویل بی‌ام‌و را تولید و شرکت بی‌ام‌و آن را با لوگوی بی‌ام‌و روی خودروی تولیدی خود نصب می‌کند. حال اگر شما به بازار لوازم یدکی مراجعه کنید و به کویل بی‌ام‌و نیاز داشته باشید احتمالاً کویلی با برند و لوگوی بوش خواهید یافت. همچنین همان کویل را با برند بی‌ام‌و نیز پیدا که قطعه اصلی محسوب می‌شود. این دو قطعه به لحاظ شکل و ظاهر دقیقا همانند یکدیگر هستند اما قیمت آنها با هم فرق زیادی می‌کند. اما آیا می‌توان گفت که کیفیت کویل با لوگوی بوش مانند کویل با لوگوی بی‌ام‌و است؟ در واقع پرسش اصلی این است: آیا کیفیت لوازم یدکی اصلی با قطعات OEM یکی است؟ این پرسشی است که نمی‌توان پاسخی دقیق و کلی برای هر قطعه به آن داد. برخی در ایران می‌پندارند که لوازم OEM همان افترمارکت هستند که این باوری کاملا غلط است. برای آگاهی از تفاوت این دو نوع از لوازم یدکی توضیح زیر مربوط به لوازم یدکی افترمارکت را بخوانید.

لوازم یدکی افترمارکت (Aftermarket): وقتی خودرویی تولید می‌شود، دیگر شرکت‌ها اجازه دارند قطعه‌ای را تولید کنند که برای آن خودرو کار کند و متناسب با آن باشد. جهت این منظور، این شرکت‌ها اقدام به خرید حق تولید قطعات و لوازم یدکی می‌کنند تا بتوانند لوازم یدکی مورد نظر را تولید کنند. لوازم یدکی افترمارکت الزاما همیشه شبیه به لوازم OEM و یا لوازم یدکی اصلی (Genuine) نیستند. اما لوازم افترمارکتی به درستی روی خودرو کار می‌کنند و وظیفه‌ای که در خودرو به آنها محول‌ شده است را به درستی انجام می‌دهند. همانطور که شما می‌توانید به لوازم OEM اعتماد کنید، به همان صورت می‌توانید به لوازم افترمارکتی نیز اعتماد کنید و خیال‌تان از کارکرد و عملکرد آنها راحت باشد. فقط حواستان جمع باشد که از برند و سازنده‌ای معتبر لوازم افترمارکتی خود را تأمین و تهیه کنید. با خرید از کاربان نیازی به بررسی لوازم یدکی موجود در فروشگاه ما ندارید. با خیال راحت و با اطمینان می‌توانید از فروشگاه کاربان لوازم یدکی مورد نیاز خود را تأمین کنید. با ما تماس بگیرید. برای خرید لوازم پرفورمنس به این صفحه مراجعه کنید.


فروشگاه لوازم یدکی بی‌ام‌و کاربان آنچه را که نیاز شماست تأمین می‌کند

مهم نیست که چه قطعه‌ای نیاز شماست، این فروشگاه لوازم یدکی کاربان است که متعهد می‌شود نیاز شما را بادقت و ظرافت تأمین کند. شاید خیلی مهم نباشد که از کجا لوازم یدکی خود را  تهیه می‌کنید، اما ما در گروه لوازم یدکی و تیونینگ کاربان فقط یک توصیه به شما دارندگان خودروهای خارجی داریم: اگر خودروی خود را دوست دارید و به آن اهمیت می‌دهید، فقط و فقط از جای مطمئن لوازم یدکی خود را تهیه کنید. مراقب اتوموبیل خود باشید.