حتی اگر قدرت اتوموبیل خود را به‌نحو چشمگیری افزایش داده‌اید و لوازم افترمارکت و کارایی بالای بسیاری روی ماشین شماست، اما هنوز داون‌پایپ (downpipe) نصب نکرده‌‌اید، باید به شما بگوییم که براحتی می‌توانید با روان کردن خروج دود توسط داون‌پایپ، قدرت موتور خود را باز هم بیشتر کنید. دقیقا همانطور که اگر ورود هوا برای احتراق در موتور شما به‌سختی انجام گیرد قدرت موتور شما کاهش می‌یابد، خروج سخت و نامناسب دود از موتور شما قدرت آن را کاهش می‌دهد. دقیقا در همین جاست که داون‌پایپ‌ها (downpipe) که نام دیگر آنها همان مبدل‌های کاتالیزوری با جریان بالا (high flow catalytic converter) است، نقش مؤثر خود را نشان می‌دهند و پای خود را به صحنه باز می‌کنند. با این حال برخی هنوز در نصب داون‌پایپ تردید دارند و مطمئن نیستند که آیا نصب داون‌پایپ به قدرت موتور آنها خواهد افزود یا خیر. در این مطلب در این‌باره صحبت خواهیم کرد. با تیم تحقیق و توسعه فروشگاه کاربان همراه باشید.

داون‌پایپ‌ها چه کاری برای موتور شما انجام می‌دهند؟

پیش از هرچیز باید بدانید که اتوموبیل شما در حالت عادی نیز دارای یک مبدل کاتالیزوری (catalytic converter) است که با عبور دادن دود از یک ساختار متخلل کار می‌کند. این ساختار که با فلزاتی خاص مانند پلاتینیوم، پالادیوم و رودیوم پوشش داده شده است، هنگام تماس با دود دچار یک واکنش شمیایی می‌شود که حاصل آن سوختن دوباره دود خروجی از موتور و از بین رفتن گازهای خطرناک آن است. در نتیجه، وظیفه مبدل کاتالیزوری فابریک در خودروی شما از بین بردن گازهای مضرِ دودِ خروجیِ موتور مانند اکسید‌های نیتروژن، اکسید‌های گوگرد و کربن مونواکسید تاحد ممکن است. با این واکنش دودی که در هوا رها می‌شود کمی پاک‌تر خواهد شد.

اما این فرایند و این مبدل‌های کاتالیزوری یک مشکل بزرگ دارد، آن هم اینکه خروج دود را باسختی مواجه می‌کند و جریان دود در این کاتالیزورها روان نیست و سرعت خروج دود پایین است. بخشی از این مشکل مربوط به طراحی این مبدل‌ها است که  تناسبی با کارایی و عملکرد (performance) اتوموبیل شما ندارد. قسمت دیگر این مشکل مربوط به این است که یا این مبدل‌ها در خودروی شما کهنه شده‌اند یا ساخت آنها با قیمت پایین صورت گرفته و در نتیجه کارایی لازم را ندارد.

اگر مبدل ارزان قیمت و بی‌کیفیتی روی خودروی شما نصب است، یا مبدل فابریکی که سال‌هاست روی خودروی شماست و یا شما با نصب لوازم پرفورمنس و کارایی بالا قدرت موتور خود را افزایش داده‌اید یا قصد این کار را دارید، پس بی‌تردید نیاز دارید تا مبدل کاتالیزوری جریان بالا یا همان داون‌پایپ پرفورمنس روی خودروی خود داشته باشید. اما آنچه اهمیت دارد این است که همواره به این نکته توجه داشته باشید که یک داون‌پایپ (downpipe) ارزان قیمت شما را راضی نخواهد کرد. چرا که خروج دود را تسهیل نمی‌کند و جریان دود خروجی را افزایش نمی‌دهد و نتیجه دلخواه خود را نخواهید گرفت. پس اگر در فکر تهیه داون‌پایپ پرفورمنس برای اتوموبیل خود بودید حتما از سازنده‌ای معتبر آن را تهیه کنید.

آیا داون‌پایپ‌ها قدرت موتور را افزایش می‌دهند؟

هم بله هم خیر. جواب «بله» هنگامی است که داون‌پایپ خروج دود را تسهیل کند و سرعت خروج را افزایش دهد. در این صورت عواملی که مانع افزایش قدرت می‌شوند از بین می‌روند و قدرت موتور شما افزایش می‌یابد. دارندگان خودروهایی که قدرت خروجی موتور خود را درست و حسابی افزایش داده‌اند با نصب یک داون‌پایپ پرفورمنس و کارایی بالا متوجه افزایش قدرت موتور خود پس از نصب داون‌پایپ خواهند شد.

اما در صورتی که موتور خودروی شما در همان حالت فابریک است و افزایش قدرتی روی آن صورت نگرفته است، با نصب داون‌پایپ پرفورمنس شاهد افزایش قدرت آن چنانی نخواهید شد و نباید توقع زیادی از یک داون‌پایپ داشته باشید. در واقع مبدل‌های کاتالیزوری فابریک خودروی شما تا زمانی که خیلی قدیمی نشده‌اند و نیز تا زمانی که شما قدرت موتور خود را افزایش نداده‌اید و ارتقاء قدرت در موتور شما صورت نگرفته است، مانع چندانی به‌حساب نمی‌آیند و نباید شما را نگران کنند. 

در یک کلام: اگر شما موتور شما به اندازه قابل قبولی ارتقاء یافته است، یعنی ۲۰ تا ۳۰ درصد به قدرت آن افزوده شده است، پس باید به شما توصیه کنیم تا حتما یک داون‌پایپ پرفورمنس (performance) روی خودروی خود نصب کنید. اما اگر شما فقط اقدام به نصب هواکش پرفورمنس اینتیک کرده‌اید و یا فقط تیونینگ موتور خود را ارتقاء داده‌اید، بهتر است توقع زیادی از نصب یک داون‌پایپ نداشته باشید.


آیا داون‌پایپ یا همان مبدل کاتالیزوری با جریان بالا ارزش خریدن دارد؟

اگر خودروی شما تقریبا نو است می‌توان گفت نیازی به خرید یک داون‌پایپ پرفورمنس (performance) ندارید. اما اگر قصد دارید قدرت موتور خودروی خود را درست و حسابی افزایش دهید حتما باید به فکر خرید یک داون‌پایپ پرفورمنس  (performance downpipe) از یک سازنده معتبر باشید.

اگر عمر خودروی شما بیش از هشت سال است و یا مبدل کاتالیزوری که روی خودروی نصب شده ارزان و بی‌کیفیت است با نصب یک داون‌پایپ پرفورمنس قدرتی که اکنون از موتور شما تلف می‌شود دوباره به موتور شما باز خواهد گشت. 

اما اگر شما قدرت موتور خودروی خود را به‌نحو چشمگیری افزایش داده‌اید  (۲۰٪ یا افزایش قدرت بیشتر)، حتما برای تهیه یک داون‌پایپ پرفورمنس، تست داینو (dyno) این داون‌پایپ را حتما بررسی کنید و اگر افزایش قدرت آن مشخص نبود و دارای تست داینو آن موجود نبود، از خرید آن صرف نظر کنید تا پول خود را هدر نداده باشید. همچنین اگر خودروی شما دارای توربو می‌باشد خرید یک داون‌پایپ مناسب از یک شرکت معتبر حتما تأثیر زیادی در افزایش قدرت موتور شما خواهد داشت. 

در آخر باید این را هم در نظر داشته باشید که نصب مبدل‌های کاتالیزوری با جریان بالا یا همان داون‌پایپ معمولا مصرف سوخت را کاهش می‌دهند چرا که باری که روی موتور است را تاحدی کاهش می‌دهند و این مصرف سوخت شما را بهبود می‌بخشد.


شما می‌توانید داون‌پایپ مورد نظر خود را از فروشگاه لوازم یدکی کاربان از طریق این لینک تهیه و نصب کنید. بخش لوازم پرفورمنس فروشگاه لوازم یدکی کاربان داون‌پایپ‌های مختلفی را از معتبرترین سازنده‌های لوازم و قطعات پرفورمنس از سراسر جهان گرد آورده است. داون‌پایپ‌های بی‌ام‌و، بنز، پورشه و آئودی و دیگر خودروهای اروپایی همگی در فروشگاه ما موجود است. اگر درباره تهیه داون‌پایپ سوالی دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۲۸۴۲۸۸۱۹-۰۲۱