تقریبا همه ما علاقه خاصی به اتوموبیل‌ها داریم. ما به طراحی و ساخت اتوموبیل‌ها نگاه می‌کنیم و آنها ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما آیا این را می‌دانید که عامل اصلی که کارایی و عملکرد خودرو بر عهده آن است موتور خودرو می‌باشد؟ جالب اینجاست که این عامل برای ما در حالت عادی قابل رؤیت نیست اما تمام بار کارایی خودرو بر عهده موتور آن است.

کمپانی بی ام و یکی از پیشگامان عرصه خودرو است. شهرت این کمپانی به‌خاطر موتورهای فوق‌العاده و باکیفیت و نیز بدنه‌ٔ مقاوم اتوموبیل‌های این شرکت می‌باشد. موتور خودرو با قطعه کوچکی به نام شمع (spark plug) راه می‌افتد. از نظر کوچکی و اندازه شاید این قطعه مانند دیگر قطعات موتور باشد اما اهمیت شمع موتور بسیار بالاتر از دیگر قطعات است. در این مطلب از این صحبت خواهیم کرد که چگونه شمعی مناسب برای بی ام و و دیگر اتوموبیل‌های اروپایی خود پیدا کنید.


Image result for spark plugs

کارکرد اصلی شمع‌ها در موتور خودرو چیست؟

شمع‌ها که قطعاتی الکتریکی هستند در موتور‌های درون‌سوز استفاده می‌شوند. محل نصب شمع‌ها در سرسیلندر موتورهای درون‌سوز است. سوختی که به درون سیلندر پاشش می‌شود به صورت هواپخش (آئروسل) و کاملاً فشرده است. سوخت به محض اینکه فشرده می‌شود، شمع جرقه‌هایی تولید می‌کند که باعث احتراق این سوخت فشرده شده می‌شود. می‌توان موتورهای درون‌سوز را به دو دسته کلی زیر تقسیم کرد:

۱. احتراق با جرقه: در این نوع موتورها، احتراق سوخت پس از اینکه به درون سیلندر پاشیده شد ،توسط جرقه‌ای که شمع تولید می‌کند اتفاق می‌افتد. 

۲. احتراق با تراکم: در این موتورها از نوعی شمع به نام شمع حرارتی تابشی (glowplug) استفاده می‌شود. این شمع‌ها عموما در موتورهای دیزلی به‌کار می‌روند. درون اتاقک احتراق هوا متراکم شده و سپس سوخت پاشیده می‌شود.هوای متراکم شده توسط این شمع‌ها گرم می‌شود و احتراق سوخت به محض پاشیده شدن درون اتاقک صورت می‌گیرد. 


چه تفاوتی میان شمع‌های موجود در بازار برای بی ام وها وجود دارد؟

هنگامی که برای تهیه شمع برای بی ام و خود به بازار لوازم یدکی بی ام و مراجعه می‌کنید با شمع‌های بسیار متفاوتی از برندهای متفاوت مواجه می‌شوید. بنابراین، شما باید دانش مختصری راجع به مدل‌های مختلف شمع داشته باشید تا بتوانید مناسب‌ترین شمع را برای بی ام و خود انتخاب کنید. می‌توان شمع‌های مختلف را بر اساس نوع الکترودی که در آنها استفاده شده است دسته‌بندی کرد. از این نظر، الکترود شمع‌ها به سه دستهٔ یو شکل (U)، وی شکل (V) و شکاف‌دار (Split) تقسیم می‌شوند. اما دسته‌بندی دیگری که برای شمع‌ها وجود دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است. این دسته‌بندی که بر اساس „جنس الکترود“ است و به‌صورت زیر می‌باشد:

شمع‌ با الکترود مسی: هستهٔ شمع‌های مسی از مس جامد ساخته شده است. اما الکترود مرکزی آن (دارای قطر ۲.۵ میلی‌متری) در انتها دارای آلیاژ نیکل است. این نوع شمع‌ها دارای بزرگ‌ترین قطر الکترود می‌باشند. ولتاژی که برای آغاز جرقه مورد نیاز است با قطر الکترود ارتباط مستقیم دارد. همچنین فلز نیکل نسبت به فلز پلاتینیوم و ایریدیوم نرم‌تر می‌باشد. 

شمع‌ با الکترود تکی پلاتینیوم: طراحی این نوع‌ها شمع‌ها بسیار شبیه نوع مسی است. تفاوت این شمع‌ها با نوع قبلی در این است که فلز پلاتینیوم به نوک الکترود مرکزی جوش داده شده است.

شمع با الکترود دوتایی پلاتینیوم: این شمع‌ها بدین‌ خاطر طراحی شده‌اند تا مشکل جرقه‌های زائد را برطرف کنند. مشکل جرقه‌های زائد در دو شمع قبلی وجود داشته است. جهت رفع این مشکل، یک تکه پلاتینیوم اضافی در نوک الکترود جانبی به وسیله جوش‌کاری متصل شده است. این کار باعث شد تا هر دو الکترود لبه‌های صاف و تیزی داشته باشند و جرقه‌های این نوع شمع‌ها بهتر و مؤثرتر شود.

شمع با الکترود اریدیوم: این دسته از شمع‌ها جزء بهترین نوع شمع‌ها محسوب می‌شوند. سر الکترود مرکزی در این شمع‌ها از فلز ایریدیوم ساخته شده و نوک الکترود جانبی از پلاتینیوم. نصب فلز ایریدیوم در نوک باعث می‌شود که قطر الکترود مرکزی به ۰.۴ میلی‌متر کاهش پیدا کند. بنابراین این شمع به ولتاژ کمتری برای تولید جرقه نیازمند است و همچنین مشکل جرقه‌های زائد را برطرف می‌کند.


استفاده از شمع‌های کیفیت بالا چه در خودرو چه فایده‌ای دارد؟

همانطور که گفتیم شمع‌ها در موتور خودرو نقشی حیاتی ایفا می‌کنند. استفاده از شمع خوب و باکیفیت برای بی ام و و دیگر خودروهای اروپایی مزیت‌های زیادی دارد که ما به تعدادی از آنها در زیر اشاره خواهیم کرد:

  • با نصب شمع‌های باکیفیت در موتور بی ام و شما احتراق سوخت به بهترین نحو صورت می‌گیرد. این یکی از مهم‌ترین مزایای نصب شمع باکیفیت روی موتور بی ام و و هر اتوموبیل دیگری است. این کار کارایی و عملکرد موتور را افزایش می‌دهد و همچنین روی مصرف سوخت بی ام و شما تأثیر بسزایی دارد.
  • با نصب شمع‌های خوب روی موتور بی ام و خود مصرف سوخت بی ام و خود را می‌توانید کاهش دهید. این مسأله از اهمیت بالایی برخوردار است که شما هنگام خرید شمع از کیفیت و کارکرد خوب شمع مورد نظر آگاه شوید. در مورد خرید شمع همواره به‌ دنبال بهترین مدل باشید تا علاوه بر تضمین کارایی بهینهٔ موتور از کاهش هزینه‌های سوخت خود مطمئن شوید.
  • عملکرد صحیح و مناسب شمع خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. با نصب شمع خوب و باکیفیت استارت بی ام و شما بدون نقص خواهد بود و شما کاملا از روان بودن آن احساس رضایت خواهید کرد. وظیفهٔ شمع در بی ام و شما تأمین انرژی مورد نیاز برای احتراق است.
  • در کنار همه مورد بالا، نصب شمع مناسب گازهای مخرب و خطرناک خروجی خودرو شما را کاهش می‌دهد. اگر سوخت دچار احتراق کامل نشود، گاز خروجی از خودروی شما خطرناک و سمی خواهد بود.


چگونه بهترین شمع را برای اتوموبیل‌های بی ام و انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید بهترین شمع برای خودروی شما امری کاملا ضروری است. شما زمانی می‌توانید بیشترین کارایی موتور خود را داشته باشید که بهترین شمع‌ را برای آن انتخاب کنید. عوامل بسیار زیادی در انتخاب شمع مناسب برای بی ام و شما وجود دارد:

  • قطر رشتهٔ پیش از الکترود 
  • برآمدگی عایق
  • اندازهٔ الکترود
  • فاصله و گپ میان الکترود
  • مواد استفاده شده در ساخت نوک الکترود

اینطور نیست که هر شمعی برای خودروی شما مناسب باشد. هنگام خرید شمع باید بسیار مراقب باشید تا شمعی را انتخاب کنید که مناسب خودروی شما باشد. هر یک از مدل‌های بی ام و به شمع مخصوص خود نیاز دارد تا انرژی مورد نیاز برای اتاقک احتراق را به نحوی مناسب فراهم کند.

شما می‌توانید با تماس با فروشگاه لوازم یدکی و پرفورمنس کاربان در مورد خرید شمع از مشاوره ما بهره‌مند شوید. تنوع شمع‌های موجود در فروشگاه ما شما را از انتخاب شمع مناسب بی ام و خود مطمئن می‌سازد. 

فروشگاه کاربان تنها ارائه کننده شمع بسیار سرد با درجه حرارتی ۸ از شرکت NGK است. این شمع مورد علاقهٔ دوستداران لوازم پرفورمنس است که دو درجه سردتر از شمع‌های معمولی می‌باشد. با اطمینان می‌گوییم که این شمع را فقط در فروشگاه کاربان پیدا خواهید کرد. جهت خرید شمع بی ام و و دیگر اتوموبیل‌های اروپایی با ما تماس بگیرید. مراقب خودروی خود باشید.