اگر فقط کمی با مباحث مربوط به تیونینگ و ارتقاء کارایی موتور (performance) خودرو آشنایی داشته باشید، احتمالاً نام فیلتر هوای مکش سرد (Cold Air Intake, CAI) به گوش شما آشنا خواهد بود و همچنین باید این را شنیده باشید که با نصب کیت‌های افترمارکتِ این هواکش‌ها قدرت موتور خودرو افزایش پیدا خواهد کرد. در این نوشته پس از توضیح نحوهٔ کار این هواکش‌ها در مورد این ادعا صحبت خواهیم کرد. 

   فیلتر هوای مکش سرد که در ایران با نام این‌تِیْک (Intake) شناخته می‌شود یک کیت افترمارکت است که وظیفهٔ تأمین هوای مورد نیاز برای احتراق موتور درون‌سوز خودرو را به‌عهده دارد. زمان درازی بود که این کیت‌ها به عنوان ساده‌ترین راه حل ممکن برای افزایش قدرت موتور خودرو به‌حساب می‌آمدند و البته این یک خیال‌بافی نبود و هنوز هم این هواکش‌ها به شکل جادویی باعث افزایش کارایی موتور خودرو می‌شوند. حال پرسش این است: فیلتر هوای مکش سرد واقعاً چگونه کار می‌کند؟ آیا این هواکش‌ها قادر هستند اسب‌های بیشتری به پیشرانهٔ خودروی شما بیفزایند؟ پیش از پاسخ به این دست سؤال‌ها لازم است نظری کوتاه به نحوهٔ کار کردن هواکش‌های نصب‌شده توسط کارخانهٔ سازندهٔ خودرو بیندازیم.

یک هواکش اصلی در یک خودروی عادی چگونه کار می‌کند؟

  هوا برای ورود به سیلندر ابتدا باید از یک سوراخ کوچک در پایین جعبهٔ هوا عبور کرده و سپس از یک فیلتر هوای ضخیم کاغذی راه خود را باز کند. فیلتری که در گذر زمان با تجمع گرد و خاک روی آن، به هوای کمتری اجازهٔ عبور می‌دهد که در نتیجه فعالیت بیشتری را به موتور خودرو برای تولید یک نیروی معین تحمیل می‌کند. سپس هوا مجبور است پس از گذر از این مانع وارد لوله‌های پلاستیکی نازکی شود که دارای پیچ و خم‌های تند و تیز و سطوح ناصاف و ناهموار است. این مسأله باعث به چرخش درآمدن هوا و متلاطم شدن آن می‌شود (turbulent airflow) که در نتیجه دمای آن افزایش یافته و کارامدی آن کاهش می‌دهد. اما چرا افزایش دمای هوا در محفظهٔ احتراق کارایی موتور را کاهش می‌دهد؟ این همان سؤالی است که پاسخ به آن رمز موفقیت CAIها یا همان هواکش‌های هوای سرد است.

یک فیلتر هوای مکش سرد چگونه کار می‌کند؟

   سوخت برای احتراق در درون سیلندر نیاز به اکسیژن دارد و بدون آن احتراقی اتفاق نمی‌افتد یا به طور دقیق‌تر، با کم شدن اکسیژن در درون سیلندر احتراق به طور ناقص رخ داده و تمام انرژی سوختی که وارد سیلندر شده آزاد نمی‌شود. بنابراین کیفیت هوایی که وارد سیلندر می‌شود از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و از عوامل مهم در کیفیت احتراق درون سیلندر می‌باشد. هوای اطراف موتور به سبب فعالیت بی‌وفقهٔ موتور بسیار گرم است و خودروهایی که از هواکش‌های اصلی شرکت سازندهٔ خودرو (OEM) استفاده می‌کنند همین هوای گرم را وارد محفظهٔ احتراق می‌کنند که البته در موتورهای دارای توربو این هوا پس از گذر از خنک‌کنندهٔ درونی (Intercooler) وارد محفظهٔ احتراق می‌شود. اما مشکل این مکانیزم چیست و هواکش‌های هوای سرد یا CAIها این مشکل را چگونه برطرف می‌کنند؟ مشکل در هوای گرم و میزان اکسیژن درون آن است. در واقع با گرم شدن هوا چگالی آن (نسبت جرم به حجم) و در نتیجه اکسیژن آن در یک میزان معین از حجم کاهش می‌یابد و در نتیجه با ورود هوای گرم به درون موتور، اکسیژن موجود در محفظهٔ احتراق در نسبت با هوای سرد کمتر خواهد بود و در نتیجه احتراق به شکل کامل رخ نمی‌دهد. وظیفهٔ اصلی که فیلتر هوای مکش سرد یا همان این‌تِیْک (Intake) به دوش می‌کشد این است که هوای سرد را به درون موتور شما هدایت کرده و کیفیت احتراق را افزایش دهد. در یک کلام، این‌تِیْک (Intake) یا همان فیلتر هوای مکش سرد، همچون یک دستگاه تنفس سالم، در تنفس موتور خودروی شما تأثیر چشمگیری خواهد داشت. کیت‌های این هواکش‌ها فیلتر هوا را از قسمت موتور جدا کرده و در جایی قرار می‌دهند که هوای سردتری در آنجا قرار دارد (برای مثال بالای رادیاتور یا در کنار گلگیرها) و اکسیژن بیشتری به درون محفظهٔ احتراق مکیده می‌شود و همین باعث افزایش توان خودروی شما خواهد شد. دقیقاً به همین دلیل است که در طراحی این هواکش‌ها پیچ‌وخم‌های نامعمول و لوله‌هایی با طول بلند مشاهده می‌شود چرا که باید خنک‌ترین هوای ممکن را به داخل موتور هدایت کنند. همچنین در برخی از مدل‌ها یک محافظ حرارتی دور فیلتر هوا بسته می‌شود تا از تماس جریان هوای گرم موتور با هواکش خودداری کند که این محافظ باعث کاهش دمای ورودی به هواکش می‌شود. البته آنچه گفته شد تمام هنر این هواکش‌ها نیست، جنبه‌های دیگری در طراحی این هواکش‌ها به‌کار رفته است که آنها نیز به کمک موتور خودروی شما خواهند آمد و استفاده از آنها را قابل اطمینان می‌کند. 

   این هواکش‌ها علاوه بر کاهش دمای هوا و در نتیجهٔ آن افزایش اکسیژن در محفظهٔ احتراق، باعث افزایش جریان هوا درون خود می‌شوند. با نصب هواکش‌های افترمارکت محفظهٔ دور فیلتر هوا کنار گذاشته شده و به‌جای آن هواکشی با لوله‌هایی دارای قطری بیشتر و اصطکاک کمتر جایگزین می‌شود. همچنین خم‌های به کار رفته در این هواکش‌ها کمتر از هواکش اصلی خودرو و پهنای آنها بیشتر است. مجموع این عوامل، یعنی از بین رفتن جعبهٔ هوا و نصب لوله‌های بدون اصطکاک، جریان هوای بی‌وفقه‌ای را برای موتور فراهم می‌کند و این یعنی اکسیژن کافی برای احتراق درون محفظهٔ احتراق همواره فراهم است. آیا این هواکش‌ها چیز دیگری برای کمک به موتور خودرو دارند؟ پاسخ باز هم مثبت است. در واقع طراحی منحصر به فرد این هواکش‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. فیلتر هوای این هواکش‌ها هیچ‌گاه نیاز به تعویض ندارد و با جذب بسیار بالای خود تمیزترین هوای ممکن برای موتور را فراهم می‌کند. بسته به اینکه از چه شرکت سازنده‌ای این کیت‌را تهیه می‌کنید، فقط کافی است هر چند هزار کیلومتر فیلتر‌های هوای این هواکش‌ها را با مواد مخصوص شست‌وشو دهید و دوباره آن را نصب کنید. پس نه تنها هوای پرحجم و سردِ پراکسیژن، بدون تلاطم و با جریان هوای مداوم وارد موتور می‌شود بلکه این هوا کاملاً تمیز است و عمر موتور شما را افزایش می‌دهد.

هواکش‌های هوای سرد از چه موادی ساخته‌ شده‌اند؟

   مدل‌های متنوعی از این هواکش‌ها در بازار موجود است و شرکت‌های سازنده از مواد متنوعی برای ساخت این هواکش‌ها استفاده می‌کنند. این هواکش‌ها بیشتر از جنس پلاستیک، فلز، سیلیکون و یا مواد کامپوزیتی مانند فایبرگلاس، فیبرهای کربنی و یا کِولار (Kevlar) هستند. کیت این هواکش‌ها معمولا واجد اجزای زیر است:

  • فیلتر هوا
  • لولهٔ این‌تِیْک
  • واشر‌ها
  • محافظ گرمایی
  • اتصالات و بَست‌ها

در کنار همهٔ آنچه گفته شد باید این را هم اضافه کرد که با نصب این هواکش‌ها متوجه خواهید شد که در غرش خودروی شما تغییر اساسی به‌وجود آمده و با شنیدن این صدا اطمینان خواهید یافت موتور خودروی شما با شارش آزادانهٔ هوای سرد کار می‌کند.

با نصب یک فیلتر هوای مکش سرد چند اسب بخار به قدرت موتور اضافه می‌شود؟

   با توجه به آنچه که راجع به این هواکش‌ها گفته شد، با نصب این هواکش‌ها شاهد افزایش قدرت موتور خواهید بود، اما چقدر؟ نباید انتظار این را داشته باشید که با باز کردن پیچ‌های هواکش خودروی خود و نصب این هواکش‌های افترمارکت چهارصد متر را کمتر از ده ثانیه بپیمایید! در واقع برخی سازندگان این هواکش‌ها بیان می‌کنند که با نصب این هواکش‌ها ۵ تا ۲۰ اسب بخار به قدرت موتور خودرو اضافه می‌شود و در کنار لوازم دیگر، مانند کیت اگزوز با کیفیت و تنظیم موتور مناسب شاهد افزایش بیشتری در قدرت موتور خود خواهید بود. 

آیا نصب این هواکش‌ها توصیه می‌شود؟

   اگر به دنبال قطعه‌ای پرفرمنس و نسبتاً ارزان قیمت هستید در نصب این هواکش‌ها تردید نکنید! تجربهٔ ما در مورد خودروهایی که خود استفاده کرده‌ایم و نیز سفارش‌هایی که بارها برای مشتریان خود انجام داده‌ایم، این نکته را تأیید می‌کند. باید به این نکته توجه کرد که حتی اگر قصد تیونینگ خودروی خود را ندارید، اما در شهری مثل تهران، با آلودگی هوای بالا، زندگی می‌کنید نصب این هواکش‌ها برای شما ضروری است. این توصیه نه فقط توصیه کاربان، بلکه توصیهٔ علم و مهندسی است که در اصول طراحی این هواکش‌ها رعایت شده است. از طریق فروشگاه کاربان شما می‌توانید اینتیک دلخواه خود را از معتبرترین برند‌های سازنده اینتیک سفارش دهید. همین حالا سفارش دهید!